sobota, 1 sierpnia 2015

Czy bieganie po asfalcie i betonie grozi kontuzją?

Kontuzje się zdarzają. Ale bieganie po twardym nie zwiększa znacząco ryzyka ich złapania, oczywiście pod pewnymi warunkami. W odpowiednim obuwiu nawierzchnie nie powinny być zbyt ważnym czynnikiem, co nie znaczy, że nie mogą być lepsze lub gorsze.
1. Nawierzchnia szutrowe
Drobne kamyki wbite w naturalny grunt dają całkiem niezłą amortyzację. Bardzo dobra nawierzchnia biegowa, którą najczęściej spotkasz w parkach.
-> Bardzo polecane
2. Ścieżki leśne
Jeśli tylko masz taką możliwość i są w twojej okolicy, dodaj je do tras biegowych. Leśne drogi amortyzują lądowanie i poprawiają ogólną koordynację, ponieważ musisz zwracać uwagę, gdzie stawiasz kroki. Ale uważaj na jedno z najczęstszych urazów z leśnych duktów, czyli skręcennie kostki.
-> Bardzo polecane
3. Trawa
Możliwość biegania cały czas po torfie lub trawie są bardzo rzadkie. Jeśli je masz, jesteś szczęściarzem - korzystaj, kiedy tylko możesz. Najlepiej boso, po swoim normalnym treningu. Biegacze skłonni do kontuzji tzw. rozcięgna podeszwowego i stawów skokowych powinni unikać jednak takiego biegania, gdyż miękka nawierzchnia może zwiększyć ryzyko tych kontyzji.
-> Bardzo polecana
4. Asfalt
Może być trydniejszy do zniesienia dla twoic stawów, więc biegacze ze skłonnościami do kontuzji raczej powinni go unikać (wyjątek: biegacze z uszkodzonym ścięgnem Achilesa mogą czuć się bardziej komfortowo gdyż twarda, równa nawierzchnia utrzymuje ścięgno bardziej stabilnie). Biegacze przygotowujący się do maratonu powinni trenować na asfalcie, jako że większość z takich biegów odbywa się po asfaltowych ulicach miast.
-> Polecany dla bardziej doświadczonych biegaczy i do treningu tempowego
5. Piasek
Kusząca nawierzchnia, kojarzona głównie z nadmorskim plażami, wakacjami i relaksem. Ale dla biegaczy piasek może być zdradziecki, ponieważ jest niestabilny. Twoje mięśnie i stawy pracują w sposów odbiegający od normalnego, co może prowadzić do kontuzji. Biegi po plaży powinny być raczej krótkie - zrezygnuj z nich zupełnie, jeśli doświadczyłeś skręcenia kostki lub urazu ścięgna Achillesa. Trzymaj się twardszego piasku bliżej wody, wybierając najbardziej płaską część plaży
-> Polecany dla krótkich treningów biegowych
6. Bieżnia lekkoatetyczna
Dzięki swojej montonii jest doskonała nawierzchnia do medytacji i biegu relaksacyjnego, z muzyką, biegania wieczornego lub w zimowe, ciemne dni (pod warunkiem że stadion jest oświetlony). Jednak ciągłe skręcanie w jedną stronę może doprowadzić do stanu zespołu pasma biodrowo-piszczelowego. Unikaj bieżni, jeśli miałeś problemy z tą przypadłością, a jeśli jej nie doświadczyłeś, zmieniaj często kierunki biegu i korzystaj z zewętrznych torów, gdzie zakręty nie są tak ostre, by zapobiegać problemom na przyszłość.
-> Bardzo polecane
7. Śnieg i lód
Bieganie po czystym, ubitym śniegu w suchy, chłodny dzień może być przyjemne. Bieganie w błocie pośniegowym, głębokim śniegu lub po oblodzonym ulicach już tak przyjemne (i bezpieczne) nie jest.
-> Przy złej, zimowej pogodzie zostań raczej w domu albo lepiej skorzystaj z bieżni mechaicznej w fitness klubie
8. Bieżnia mechaniczna
To świetna opcja w zimową, ciemną i ponurą pogodę, jak również w upalne, letnie dni. Wysokiej jakości bieżnie, czyli takie, które można znaleźć w dobrych klubach fitness, z reguły mają doskonałą amortyzację (nie za twardą i nie za miękką) oraz odpowiednio dobrane silniki napędzające taśmę bieżnie.
-> Bardzo polecana, jeśli nie jest dla Ciebie zbyt nudna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz