Rozciąganie pomaga biegaczom?
Twoje mięśnie przez lata biegania mogą być mocno napięte, a to dodatkowo obciąża twoje stawy i więzadła. Pomaga uniknąć tych przypadłości.
Badania nie dowiodły jednoznacznie, w jakim stopniu rozciąganie dynamiczne całego ciała przed biegiem pozwala uniknąć kontuzji. Jednak niewielu ekspertów jest gotowych na zaniechanie podobnych ćwiczeń, a jeszcze mniej ze spokojnym sumieniem pozwala odpuścić sobie rozciąganie statyczne po treningu. Biegacze napinają określone grupy mięśniowe i powinni przede wszystkim rozciągać właśnie je. Mięśnie z tyłu nogi, ścięgna udowe i mięśnie biodrowe znajdują się na czele listy do rozciągnięcia. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie kolana (ich elastyczność odciąża właśnie staw kolanowy) i stawu biodrowego. Mięśnie łydki w kolei trzymają ścięgno Achillesa i pięty dobrej kondycji. Prosty test pokaże, w jakiej jesteś formie i czy powinieneś zwiększyć ilość ćwiczeń rozciągających.
SPRAWDZIAN
Połóż się na plecach. Zegnij lewą nogę pod kątem 45 stopni. Teraz chwyć ręcznikiem okolice kostki prawej nogi i pociągnij ją do góry. Kąt, jaki uzyskasz względem podłoża, powie Ci, jak jesteś rozciągnięty. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą.
TWÓJ WYNIK
->Mniej niż 45 stopni
Jeśli twoja noga unosi się na mniej niż 45 stopni, to tak naprawdę jesteś w obszarze krytycznym. Twoja ruchomość jest mocno ograniczona i szybko musisz poprawić elastyczność swoich mięśni. Jesteś w grupie zagrożonej podwyższonym ryzykiem kontuzji.
->Między 45 a 90 stopni
Jeśli Twoja noga osiąga kąt między 45 a 90 stopni, nie jesteś już w grupie, której świeci się czerwone światełko ostrzegawcze. Zagrożenie kontuzją jest mniejsze niż w grupie pierwszej, ale istnieje i nadal możesz poprawić soją gibkość. Zawsze więc rozciągaj się po treningu niezależnie od tego, ile trwał, poświęcając na to przynajmniej tyle minut, ile masz za sobą tego dnia kilometrów.
->Więcej niż 90 stopni
Jeśli masz ponad 90 stopni, to prawdopodobnie nosisz pseudonim "Guma". Znajdujesz się w czubie biegowej populacji, jeśli chodzi o elastyczność. Pamiętaj jednak, że wzorzec (co prawda jeszcze nie jest oficjalnie ogłoszony przez Unię Europejską, ale istnieje) to kąt większy niż 100 stopni, więc nie spoczywaj na laurach i rozciągaj się jeszcze mocniej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz