Morskie ssaki nawiązują silne więzi społeczne pomiędzy gatunkami.
W przybrzeżnych wodach północnego krańca Nowej Zelandii pływa stado przedstawicieli jednego z najsłabiej poznanych gatunków waleni na świecie. Nazwane ze względu na swoje podobieństwo do sławniejszych kuzynów orki fałszywe (Pseudorca crassidens) zamieszkują ciepłe wody tropikalnych i umiarkowanych stref całego świata. Jednak ludzie natykają się na nie na ogół tylko wtedy, kiedy te ugrzęzną na brzegu.
Ponieważ orki fałszywe są tak nieuchwytne, naukowcy dysponują jedynie podstawowymi informacjami o ich życiu społecznym. Wcześniejsze badania dotyczące osobników żyjących w pobliżu Hawajów i Kostaryki wykazały, że są to zwierzęta społeczne, zdolne do utrzymywanie wieloletnich przyjaźni, przejawiających się wspólnym pływaniem, polowaniem i innych interakcjami.
Orki fałszywe utrzymują również więzi przekraczające granice międzygatunkowe. W ciągu trwającego ponad 17 lat projektu dokonano kilkudziesięciu obserwacji tych zwierząt. W tych rzadkich momentach, kiedy można było je zobaczyć, często towarzyszyły im delfiny butlonose. Wykorzystując zdjęcia do identyfikacji osobników na podstawie charakterystycznie pozaginanych płetw grzbietowych, naukowcy odkryli, że więzi społeczne pomiędzy osobnikami tych dwóch gatunków utrzymują się różnie zarówno ze względu na czas, jak i odległość. Niektóre z tych związków trwały ponad pięć lat, a pary widziane były w miejscach oddalonych od siebie o 650 km. Wyniki badań zostały opublikowane on-line w Marine Mammal Science.
Pewne korzyści płynące z przyjaznych interakcji międzygatunkowych mogą być czysto praktyczne. Po pierwsze, ryby, którymi żywią się oba gatunki ssaków, zwykle występują razem, ale "delfiny łowią ryby z gatunku aripio trociak, podczas gdy orki fałszywe polują na znacznie większe makrele kavalla" - mówi Jochen Zaeschmar, główny autor artykułu i student Massey University w Nowej Zelandii. Oba gatunki prawdopodobnie korzystają również na współpracy przy unikaniu drapieżników.
Ale Zaeschmar wykrył również oznaki więzi społecznej pomiędzy dwoma gatunkami, takie jak dotykanie się podczas wspólnego pływania."To, że w ciągu pięciu lat regularnie obserwowano interakcje pomiędzy poszczególnymi osobnikami obu gatunków, stanowi ważne odkrycie" - twierdzi Justin Gregg, naukowiec związany z Dolphin Communication Project. Oznacza to, że orki fałszywe i butlonosy chcą spędzać czas z konkretnymi przedstawicielami drugiego gatunku, a nie przypadkowo mieszają się z nimi lub spotukają w celu osiągnięcia chwilowych korzyści.
Orki fałszywe nie są jedynymi zwierzętami mającymi zróżnicowanych przyjaciół. "Obserwujemy, że również mureny olbrzymie i strzępiele, czyli dwa daleko spokrewnione gatunki, podobnie blisko współpracują ze sobą podczas żerowania - twierdzi Gregg. - Więc może nie powinno nas dziwić, że ssaki morskie, ze swoimi złożonymi zachowaniami społecznymi, potrafią się angażować w równie wyrafinowane interakcje międzygatunkowe."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz