Twoje tętno może ci pomóc kontrolować intensywność treningów, tak by dały ci jak najwięcej. Będziesz jednak potrzebować do tego zegarka z pulsometrem.
Sam pomiar czasu czy szybkości nie wystarczy - to za mało, by zaplanować dobry trening. Każda trasa jest inna, stawia różne wyzwania i nie zawsze uda się dokładnie zmierzyć dystans. Jedynym parametrem pozwalającym w zmieniających się warunkach terenowych zmierzyć intensywność biegu jest Twój puls.
1. Na spokojne, relaksacyjne biegi wybierz tempo sięgające od 65 do 70% Tmax. To idealna szybkość dla początkujących - trochę wolniej, a będziesz maszerować. Czasami możesz spotkać się z określeniem HRmax (z angielskiego Heart Rate max).
2. Dla mocniejszych biegów (np. wtedy, gdy chcesz nauczyć się biegać w szybszym tempie) wybierz 75-85% Tmax. To jeszcze tak zwana strefa aerobowa (tlenowa) wysiłku. nie brakuje Ci w niej tchu i możesz swobodnie rozmawiać, chociaż nie tak, jak przy kawie.
3. Najwyższe tętno utrzymywane na dłuższych dystansach powinno sięgać od 88 do 92% tętna maksymalnego. To jest już wysiłek w strefie anaerobowej (beztlenowej). Takie tętno oznacza, że biegniesz szybciej, a to poprawia Twoją szybkość. w tej strefie wykonuje się również tzw. Treningi tempowe, które uczą Cię utrzymania niekomfortowego tempa przez dłuższy czas. Tutaj raczej sobie nie porozmawiasz.
Tętno w skrócie
-> 1. Najlepszy wskaźnikiem intensywności Twojego biegu jest tętno (T, tętno, lub HR, czyli Hart Rate).
-> 2. Używanie elektronicznego urządzenia do pomiaru tętna (pulsometru) jest przydatne, ale nie bezwzględnie konieczne.
-> 3. Wysokość Twojego tętna jest bardzo indywidualna. Powiązanie intensywności z Tmax może być różne dla każdej osoby.
-> 4. Twoje najwyższe tętno określane jest najczęściej jako Tmax lub HRmax.
-> 5. Kiedy dokładnie zmierzysz Tmax, możesz zaplanować indywidualnyPROGRAM

-> 6. Jeśli pomiary Twojego tętna w czasie biegu Cię zaniepokoją (będą za wysokie), sprawdź najpierw stan monitora i czujników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz