sobota, 1 sierpnia 2015

Wspomnień czar

Bądź mądry - uwierz w siebie.
"Expecto patronum" to zaklęcie, które w opowieściach o młodym czarodzieju Harrym Potterze miało za zadanie chronić przed dementorami - potworami wysysającymi z ludzi siły życiowe. Warunkiem jego zadziałania było jednoczesne przywołanie przyjemnych wspomnień z przeszłości. Jak się okazuje, przypomnienie sobie pozytywnych zdarzeń może pomagać również bez udziału magii.
W serii eksperymentów, których wyniki opublikowano w sierpniu ubiegłego roku na łamach Science, zespół naukowców pod kierownictwem profesora Jiayinga Zhao z Wydziału Psychologii University of British Columbia wykazał, że bieda obniża zdolności poznawcze. Stres związany z ubóstwem pochłania tak wiele zasobów kognitywnych, że utrudnia sprawne funkcjonowanie w sferze intelektualnej. Osoba znajdująca się w złej sytuacji materialnej podejmuje kolejne złe decyzje, co dodatkowo utrudnia wyjście z ciężkiego położenia.
Sposób na rozwiązanie problemu podsunęły wyniki badań, które przeprowadził zespół naukowców, w którego składzie był również profesor Jiaying Zhao. Miejscem eksperymentu była jadłodajnia dla osób ubogich w New Jersey. Trwał dwa lata i wzięło w nim udział prawie 150 osób.
Losowo wybranych uczestników proszono o nagranie opowieści o swoich sukcesach, zdarzeniach, z których byli dumni. Następnie wszyscy badani rozwiązywali testy. Uczestnicy, którzy wspominali wcześniej swoje osiągnięcia, uzyskali w porównaniu z grupą kontrolną znacznie lepsze wyniki. Różnica odpowiadała około 10 punktom na skali IQ. Osoby te również częsciej poszukiwały w Internecie informacji dotyczących społecznej pomocy.
Jak mówi profesor Jiaying Zhao, prosty akt afirmacji własnej osoby może przynieść korzyści zarówno w sferze intelektualno-poznawczej, jak i behawioralnej. Wyniki badania (opublikowane na łamach grudniowego numeru Psychological Science) mogą mieć liczne praktyczne zastosowania, m. in. w udzielaniu pomocy osobom niezamożnym przez instytucję rządowe i charytatywne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz